خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / سایر مطالب / فایل htaccess. چیست و چه کاربردی دارد؟

فایل htaccess. چیست و چه کاربردی دارد؟

فایل htaccess. چیست؟

خلاصه : htaccess چیست؟ فایل هایی با نام htaccess. برای ایجاد پیکربندی در دایرکتوری ها یا پوشه ها متفاوت در سرور آپاچی به کار می روند و در صورتی مورد استفاده قرار می گیرد که پوشه کاربری نیازمند به پیدکربندی خاصی باشد و دسترسی روت(root) ندارید.

کاربرد آن چیست؟

.htaccess یک فایل پیکربندی برای استفاده در سرورهای وب است که در حال اجرای نرم افزار وب سرور آپاچی هستند. هنگامی که یک فایل .htaccess در یک پوشه قرار می گیرد که به نوبه خود از طریق Apache Web Server بارگذاری شده است، سپس فایل .htaccess توسط نرم افزار وب سرور آپاچی شناسایی و اجرا می شود. این فایل های .htaccess را می توان برای تغییر تنظیمات نرم افزار وب سرور آپاچی برای فعال / غیر فعال کردن قابلیت های اضافی و ویژگی هایی که نرم افزار وب سرور Apache ارائه می دهد. این امکانات عبارتند از قابلیت تغییر مسیر اولیه، به عنوان مثال اگر فایل 404 خطا یافت نشد، یا برای عملکردهای پیشرفته مانند حفاظت از رمز عبور محتوا یا پیشگیری از اتصال تصویر داغ.

نحوه استفاده از فایل htaccess.

‘.htaccess’ نام فایل به طور کامل است، آن یک فرمت فایل نیست. به عنوان مثال، شما یک فایل با نام ‘file.htaccess’ ایجاد نمی کنید، به سادگی آن را ‘.htaccess’ نامگذاری کنید. این فایل زمانی که قرار است در هر پوشه ای قرار بگیرد که بعد از آن از طریق نرم افزار وب سرور آپاچی بارگذاری می شود. این پرونده بر روی تمام دایرکتوری قرار می گیرد که در همه فایل ها و زیر شاخه ها در داخل دایرکتوری مشخص قرار دارد.

شما می توانید یک فایل .htaccess با استفاده از هر ویرایشگر متن خوب مانند TextPad، UltraEdit، Microsoft WordPad و مشابه (شما نمی توانید از Microsoft NotePad استفاده کنید) ایجاد کنید.

در اینجا یک مثال از آنچه شما ممکن است در فایل .htaccess وارد کنید.

کد های فایل htaccess.

AuthName “نام ناحیه عضو”
AuthUserFile /path/to/password/file/.htpasswd
AuthType پایه
نیاز به کاربر معتبر
ErrorDocument 401 /error_pages/401.html
سرور AddHandler تجزیه شده .html

 

این یک مثال نسبتا پیشرفته است: حفاظت از رمز عبور را در دایرکتوری امکان می دهد؛ اگر یک کاربر نتواند به درستی وارد سیستم شود، به صفحه خطای سفارشی هدایت می کند. و SSI (سرور شامل) را برای استفاده با فایل های .html فعال می کند. لطفا نپسندید، بسیار ساده است پس از به دست آوردن یک درک اولیه و این مقاله نمونه هایی را آماده می کند – به سادگی کپی، چسباندن و سفارشی کردن. مثالها خط به خط توضیح داده میشوند، دقیقا همان چیزی است که هر خط میآید و چرا شما به آن نیاز دارید.

راجب فایل htaccess. بیشتر بدانید

هنگامی که شما یک فایل htaccess ایجاد کرده اید، که ممکن است شبیه به یک نشان داده شده در بالا باشد (یا ممکن است به سادگی حاوی یک خط باشد)، باید آن را آپلود کنید. این باید با استفاده از برنامه FTP (پروتکل انتقال فایل) انجام شود. شما باید قبلا یکی از مواردی را که استفاده می کنید برای بارگذاری محتوای وب سایت خود داشته باشید. اگر نه، بسیاری از آنها از طریق وب سایت هایی مانند “Download.com” رایگان هستند و می توانیم “CuteFTP” و “WSFTP” را توصیه کنیم.

نحوه آپلود فایل htaccess. چگونه است؟

هنگام آپلود فایل های .htaccess شما بسیار مهم است که فایل را در حالت “ASCII” آپلود کنید. ‘ASCII’ و ‘BINARY’ روش های مختلفی برای انتقال داده ها هستند و مهم است فایل های htaccess در حالت ASCII و نه BINARY منتقل شوند. احتمالا نرم افزار FTP شما به طور پیش فرض به BINARY منتقل خواهد شد، بنابراین گزینه “Transfer Mode” یا “Transfer Type” را در منوها جستجو کنید.

فایل htaccess را به پوشه ای که می خواهید آن را تغییر دهید، آپلود کنید. اکنون از این مرورگر با استفاده از مرورگر وب خود به عنوان هر سند دیگر در وب سایت خود بازدید کنید و بررسی کنید که به درستی کار کرده است.

توجه داشته باشید هنگامی که فایل .htaccess شما را آپلود میکنید ممکن است در فهرستهای فهرستی برای فایلهای موجود در وب سایت شما نمایش داده نشود. نگران نباش؛ این به این معنی است که نرم افزار سرور یا FTP خود را پنهان کرده است که نباید مسئله باشد.

علت احتمالی خطا اگر مجوز فایل در فایل .htaccess به درستی تنظیم نشده باشد. این فقط در سرورهای خاص اتفاق می افتد، اما ممکن است بخواهید مجوزهای فایل را به ‘755’ یا ‘اجرایی’ تغییر دهید. شما می توانید این کار را با نرم افزار FTP خود انجام دهید، گزینه “مجوز فایل” یا “CHMOD” را جستجو کنید و ورودی ‘0755’ را وارد کنید.

علت کار نکردن فایل فایل htaccess. چیست؟

اگر فایل .htaccess شما کار نمی کند، باید با مدیر سیستم یا شرکت میزبانی وب تماس بگیرید و مطمئن شوید که .htaccess را در حساب خود فعال کرده اید. برخی از شرکت های میزبانی وب اجازه استفاده بدون اجازه. اگر خطاهای همچنان ادامه دارد، برای مشاوره به این مقاله مراجعه کنید یا برای مشاوره با مدیر سیستم خود تماس بگیرید.

منبع : htaccess-guide

نویسنده : هوتن

درباره ی admin

همیشه دوست داشتم یک سایت خوب با محصولات و آموزش های متنوع بزارم که بتونم نیاز های کاربران اینترنت رو برطرف کنم، و سایت انکت من رو به آرزوم رسوند.

مطلب پیشنهادی

توجه

✅ حل مشکلات سایت انکت ✅ (لطفا بخوانید)

سلام دوستان و کاربران عزیز سایت انکت. اول از همه از صبر و شکیبایی همتون …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *